آينده پژوهی

آینده پژوهی

آینده پژوهی شامل مجموعهٔ تلاش‌هایی است که با جستجوی منابع، الگوها، و عوامل تغییر یا ثبات، به تجسّم آینده‌های بالقوّه و برنامه‌ریزی برای آن‌ها می‌پردازد. آینده‌پژوهی بازتاب دهندهٔ چگونگی زایش واقعیّت «فردا» از دل تغییر یا ثبات امروز، است.

آینده‌پژوهی برابر عبارت لاتین «Futures Study» است. واژهٔ جمع Futures به این دلیل استفاده شده‌است که با بهره‌گیری از طیف وسیعی از روش‌ها و به‌جای تصوّر «تنها یک آینده»، به گمانه‌زنی‌های نظام‌مند و خردورزانه، در مورد نه تنها«یک آینده» بلکه «چندین آیندهٔ متصوّر» مبادرت می‌شود.

آینده پژوهی

ضرورت آينده پژوهي

امروزه تغییرات با آهنگی پرشتاب‌تر رخ می‌دهند.

تغییرات فناوری و به دنبال آن تغییر در دیگر جنبه‌های زندگی، افزایش روزافزون وابستگی متقابل کشورها و ملل، تمرکززدایی جوامع و نهادهای موجود که به دلیل گسترش فناوری اطلاعات، شتاب بیشتری یافته‌است، تمایل روزافزون به جهانی‌شدن به همراه حفظ ویژگی‌های ملی، قومی و فرهنگی و بسیاری عوامل دیگر، لزوم درک بهتر از «تغییرات» و «آینده» را برای دولت‌ها، کسب وکارها، سازمان‌ها و مردم ایجاب می‌کند.

آینده اساساً دارای عدم قطعیّت است. با این همه آثار و رگه‌هایی از اطلاعات و واقعیت‌ها که ریشه در گذشته و اکنون دارند، می‌توانند رهنمون ما به آینده باشند. ادامهٔ «تصمیم‌گیری صرفاً چندین آینده محتمل بر اساس تجارب گذشته»، غفلت از رصد تغییرات آتی را در پی خواهد داشت و با تلخکامی روبرو خواهد شد.

عدم قطعیت نهفته در آینده برای برخی، توجیه‌کنندهٔ نداشتن دور اندیشی آنان است و برای عدّه‌ای دیگر منبعی گرانبها از فرصت‌ها.

آینده پژوهی

تاريخچه آينده پژوهی

اشتیاق بشر برای دانستن دربارهٔ آینده از عهد باستان وجود داشته‌است. پیشگویان و کاهن‌ها نمونه‌هایی از کسانی هستند که در گذشته تلاش داشتند به نحوی به این اشتیاق در نزد خاص و عام پاسخ دهند.

نخستین نشانه‌های جدی تر توجه بشر به آینده در عصر روشنگری دیده می‌شود، دورانی که بشر باور داشت که علوم برای هر چیزی راه حلی خواهند یافت. قوانین نیوتن در مورد حرکت، درک و تحلیل بسیاری ازپدیده‌ها را ممکن ساخته بود. در اثر رشد شتابان علوم در این دوره، اندیشمندان عصر روشنگری واقعاً به این نتیجه رسیده بودند که تنها زمان می‌خواهد تا همه قوانین و قواعد جامعه و محیط پیرامون بشر معلوم و آشکار شود.

در همین دوران، بر خلاف گذشته که بیشتر اندیشمندان، افق‌های کاملاً روشنی از آینده (آرمانشهر)، تصویر می‌کردند، تجسم‌های تیره تری از آینده نیز موجودیت یافت. آثار اندیشمندانی چون اچ جی ول H.G.Wells، جورج اورول George Orwell و آلدوس هاکسلی Aldous Huxley از جمله چنین اندیشه‌هایی محسوب می‌شود و با چنین نمونه‌هایی است که کلاً آینده پژوهی راه خود را به ادبیات باز می‌کند. کامیابی خیره‌کننده رمان‌های ژول ورن Jules Verne و پا گرفتن سبک علمی تخیلی در ادبیات، در ادامه همین راه رخ می‌دهد.

برگزاری نمایشگاهی در سال ۱۸۹۳ که در آن اختراعات و نوآوریهای شگفت‌انگیزی نظیر تلفن، لامپ برق و کینتوسکوپ (اولین دوربین فیلمبرداری) معرفی شد، باعث هیجان عمومی گردید. در همان روزها یک نشریه مطرح، فراخوانی از ۷۴ شخصیت برجسته آن روزگاراعلام می‌کندواز آنان می‌خواهد که در مورد سدهٔ پیش رو پیش بینی‌هایی به عمل آورند. بعدها معلوم شد که پیش بینی‌های آنان تا حد زیادی خوش‌بینانه بوده و در ضمن، تقریباً هیچ‌یک از رخدادهای مهم قرن بیستم نظیر اختراع خودرو، رادیو و تلویزیون، بروز دو جنگ جهانی، کشف انرژی اتمی، پرواز به فضا و البته ظهور رایانه در فهرست آینده نگاری آنان یافت نمی‌شد.

آینده پژوهی

نحستین فعالیت آینده پژوهی در قالب یک بررسی علمی در سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۳ توسط گروهی از پژوهشگران و با سرپرستی ویلیام اف آگبرن William F.Ogburn در زمینه جامعه‌شناسی که علم نوپایی شناخته می‌شد، در آمریکا انجام گردید. این گروه برای نخستین بار روش‌شناسی علمی همچون برون یابی Extrapolation وبررسی‌های علمی را در مورد روندهای اجتماعی روز آمریکا به انجام رسانده و ضمن انتشار اولین کاتالوگ روندها در آن کشور، موفق به آینده بینی‌های مهمی از جمله افزایش نرخ مهاجرت و ازدیاد طلاق شد. همچنین بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم، و به دنبال تجزیه و تحلیل فناوریهای مورد استفاده در آلمان و ژاپن، شیوه‌های نوینی برای آینده پژوهی ابداع شد و در نتیجه آن دستاوردهای مهم فناوری در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ شامل رادار، موشک‌های بالیستیک قاره پیما و حمل و نقل هوایی از قبل پیش‌بینی شد.

درسال ۱۹۶۴ نیاز به پیش‌بینی فناوری، منجر به انجام یکی از مشهورترین ارزیابی‌ها با استفاده از روش دلفی Delphi گردید. در چارچوب حمایت‌های بنیاد رند Rand، خبرگان فناوری‌های مختلف طی یک پروژه مشترک مأمور شدند که فناوریهای نوظهور در یکصد سال آینده را پیش‌بینی نمایند. بررسی آنان شش مقوله «دگرگونی‌های پراهمیت علمی»، «مهار جمعیت»، «اتوماسیون»، «پیشرفت در زمینه دانش هوافضا»، «جلوگیری از جنگ» و «سامانه‌های جنگی» را شامل می‌شد. این روش از افراد می‌خواست که ضمن ارائه ارزیابی خود، پراکندگی پاسخ‌های سایر خبرگان را نیز در نظر گرفته و پس از بحث در مورد تفاوت‌ها، نهایتاً ارزیابی‌های بازنگری شده خود را ارائه کنند. نتایج این روش بطرز شگفت‌انگیزی در پیش‌بینی ظهور فناوری‌های دهه‌های پسین، دقیق بود.

آینده پژوهی

اهميت آينده پژوهی

اندیشیدن دربارهٔ آینده برای کارها و اقدامات کنونی انسان امری ضروری است. واکنش بدون اندیشیدن به آینده امکان‌پذیر است، اما کنش امکان‌پذیر نیست، چرا که عمل نیاز به پیش‌بینی دارد. بدین ترتیب، تصویرهای آینده (آرمان‌ها، اهداف، مقاصد، امیدها، نگرانی‌ها و آرزوها) پیشران‌های اقدامات فعلی ما هستند؛ بنابراین آینده امری است که مردم می‌توانند آن را با اقدامات هدفمند خود طراحی کرده و شکل دهند. مردم برای آنکه خردمندانه عمل کنند، بایستی نسبت به پیامدهای اقدامات خود و دیگران آگاهی و شناخت کافی داشته باشند. همچنین واکنش‌های دیگران و نیروهایی را که خارج از کنترل آن‌هاست بررسی کنند. این پیامدها تنها در آینده خود را نشان می‌دهد. بدین ترتیب، افراد نه تنها می‌کوشند امور در حال رخ دادن را بفهمند، بلکه می‌کوشند اموری را که شاید رخ دهد یا بالقوه امکان رخ دادن دارد یا در شرایط خاصی در آینده اتفاق خواهد افتاد، نیز بشناسند. افراد با بهره بردن از این شناخت حدسی موقعیت کنونی خود را تشخیص داده، کارهایشان را دنبال کرده، از بستر زمان و فضای مادی و اجتماعی می‌گذرند.

ثبت نام دوره مجازي و پروژه محور آشنايي با مباني آينده پژوهي

از اينکه در مسير رشد و توسعه خود قدم بر ميداريد و با سرمايه گذاری در فراگيري علم روز دنيا قرارداريد خوشحالیم .

آينده پژوهی از مباحثی است که در آينده اي نزدیک آشنایی با آن الزامی و ابزاری در جهت رشد و توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فردی خواهد بود . در اين دوره سعی شده ، دانشپذیر با مفاهیم کلی و ایده های اصلی اين موضوع آشنا شده و نسبت به فرایند آینده پژوهی و ابزارهای آن آشنايی اولیه را کسب نمايد .

سرفصل های دوره :

-ترم اول

 • آشنایی با مبانی آینده پژوهی
 • ضرورت آینده پژوهی
 • تاریخچه آینده پژوهی
 • ویژگی ها و مفروضات آینده پژوهی
 • تعریف آینده پژوهی
 • مثلت آینده پژوهی
 • تفاوت آینده پژوهی و برنامه ریزی
 • شیوه های رویایی با آینده
 • روش های آینده پژوهی
 • سطوح آینده پژوهی
 • از آینده پژوهی چه می خواهیم؟

-ترم دوم

 • آینده پژوهی به روش دلفی
 • انواع دلفی
 • فرايند دلفی
 • مزايای دلفی
 • محدوديت های دلفی
 • چالش های آینده پژوهی در ایران
 • جدول مفاهيم و واژگان کليدی، برابرنهاده‌ی انگليسی و تعريف آن‌ها

مخاطبين دوره :

صاحبين کسب و کار ، مديران ،دانشجويان و علاقمندان به علوم نوين

نحوه شرکت در آزمون دوره های رهپویان 7 ستاره آسمان :

بعد از ثبت نام در سايت و انتخاب دوره مورد نظر ، فايل آموزشی قسمت اول دوره به آدرس ايميل شما ارسال خواهد شد .همچنين لينک شرکت درآزمون قسمت اول در پروفایل کاربری سایت براي شما فعال ميگردد. بعد از مطالعه و آمادگی شرکت در آزمون مي توانيد آزمون را انجام و در صورت کسب نتيجه مناسب مرحله بعدي دوره(ترم دوم) آغاز و فايل مربوطه براي شما ارسال خواهد شد .

امتياز مورد نظر در اين مرحله 60 از 100 مي باشد که در صورت کسب امتياز بيشتر مرحله بعد فعال خواهد شد.

در صورت عدم کسب نتيجه مناسب می توانید مجدد در آزمون شرکت کنید ، اما باید در نظر داشته باشید که شرکت مجدد در آزمون شامل پرداخت مبلغ 5 هزار تومان می باشد .

مرحله دوم نيز مشابه همين مرحله بوده و در صورت کسب امتياز کافی مرحله آموزش به انتها ميرسد. جهت دريافت گواهينامه می بايست اقدام به ارايه پرژه ، خلاصه مطلب و يا برداشت شخصي خود از دوره نمایید.

فايل مربوطه با فرمت ورد و می بايست حداقل سه صفحه باشد فونت مورد تاييد BMitra با سايز 14 می باشد.

در صورت عدم پذيرش فايل ارسالی می بايست اين فايل اصلاح شده و مجدد ارسال گردد(ارسال مجدد پروه درصورت عدم تایید شامل هزینه نمی باشد )

دلايلي که فايل از طرف اساتيد دوره تاييد نشده و اصطلاحا مرجوع میگردد به شرح زير است :

عدم تناسب با موضوع دوره

ثبت اطلاعات نادرست و غير مستند

نقص گزارش از نظر کمی

تاخیر در ارسال فايل بيش از يک ماه از تاريخ برگزاری آزمون دوم

مبلغ دوره :35000 تومانمسئولیت های اجتماعی

اطلاعات تماس

 • تلفن : 02171053339
 • تلفن همراه : 09902505144
 • ایمیل : [email protected]

مشتریان ما